Projekty domów tanich w budowie – prawda czy mit?
Domy tanie w budowie mają swoje wady i zalety. Przed rozpoczęciem budowy taniego domu należy rozważyć za i przeciw oraz dowiedzieć się wszystkiego co potrzebne.
Co wpływa na koszty budowy?
Każda budowa domu wiąże się z określonymi kosztami, które często są dla nas bardzo ważne. Jeśli mamy dość ograniczony budżet należy dokładnie dowiedzieć się co wpływa na koszty budowy domu oraz śledzić na bieżąco każde wydatki. Przede wszystkim na koszty budowy wpływają ceny i ilość materiałów budowlanych. Są to główne koszty, które należy kontrolować. Nie należy nigdy zostawiać w tym procesie firmy budowlanej. Jako przyszli mieszkańcy powinniśmy mieć wszystko pod kontrolą. Zawsze należy zorientować się ile wyniesie koszt zakupu potrzebnych materiałów budowlanych, tym bardziej jeśli chcemy zbudować stosunkowo tani dom. Do kosztów budowy niezbędnie należy także liczyć się z kosztami za tzw. ‘’robociznę’’. Jest to czyste wynagrodzenie za budowę dla firmy budowlanej. Oczywiście jest ona uzależniona od czasu budowy i wielkości budowanego domu. Najważniejsze jest, aby analizować wszelkie koszty. Jeśli chcemy zbudować dom tani w budowie musimy mieć wszystko pod kontrolą.
Projekty domów w tanich budowie – czy pomogą w ograniczeniu wydatków?
Dobre projekty domów tanich w budowie oprócz mniejszych kosztów budowy mają także pozwolić domownikom na ograniczenie wydatków podczas mieszkania. Najlepiej wybrać taki projekt domu, który po wybudowaniu pozwoli na niwelowanie straty ciepła i gromadzenie energii również słonecznej. Osoby, które tworzą projekty domów tanich w budowie oprócz uwzględniania tańszych materiałów, czy konstrukcji, skupiają się także na rozwiązaniach ekonomicznych. Jeśli chcemy mieć tani dom, mamy także na myśli to, aby rachunki były nieco mniejsze. Niestety nie zawsze idzie to w parze. Aby rzeczywiście ograniczyć wydatki należy zastosować dosyć kosztowne rozwiązania, jednakże jeśli zaznaczymy architektowi, że chcemy mieć dom tani w budowie, a jednocześnie taki, który będzie ekonomiczny i będzie sprzyjał oszczędzaniu, z pewnością znajdzie on dla nas rozwiązania, które będą korzystne dla naszego budżetu.
Projekty domów energooszczędnych tanich w budowie – z myślą o przyszłości
Oszczędzanie energii nie tylko przyczynia się do ograniczenia wydatków ale także wpływa korzystnie na świat i przyszłość. Jeśli mamy możliwość wybrania projektu domu energooszczędnego taniego w budowie, jak najbardziej powinniśmy się na to zdecydować. Najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu maksymalnie oszczędzimy energię są panele słoneczne. Niestety ich montaż na dachu domu jest dość kosztowny, ale szybko się zwraca. Jeśli chcemy wybudować tani dom, musimy znaleźć inne rozwiązania. Znajdziesz je chociażby pod tym linkiem https://pracownia-projekty. dom.pl/energooszczedne.html. Większość projektów domów energooszczędnych tanich w budowie skupia się na określonych rozwiązaniach architektonicznych, tych związanych z konstrukcją domu oraz materiałami budowlanymi. Odpowiednio zaplanowane i zrobione konstrukcje czy wykorzystanie materiałów, które sprzyjają oszczędzaniu energii pozwolą na ograniczenie strat energii. W takich projektach planuje się także wstawienie dużych okien od strony południowej, aby jak najwięcej energii słonecznej wpadało do domu, a co za tym idzie mieszkańcy mogą ograniczyć wydatki na ogrzewaniu. Energooszczędność dotyczy również oświetlenia. W projektach domów tanich w budowie planuje się oświetlenie, które pomoże oszczędzać światło sztuczne. Jest to równie ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę.
Projekty ładnych i tanich domów – gotowe czy na zamówienie?
Każdy, kto planuje dom z pewnością chciałby mieć ładny i tani dom. Przed zdecydowaniem się na jakiś projekt należy określić, czy wolimy wybrać gotowy projekt, czy taki na zamówienie. Projekty gotowe z łatwością znajdziemy w Internecie. Ich zaletą jest to, że możemy wybierać wśród tysiąca projektów taki dom, który będzie spełniał nasze oczekiwania dotyczące ceny i wyglądu. Sprawdź tutaj rozmaite rozwiązania https://pracownia-projekty. dom.pl/domy_ladne_i_tanie_w_ budowie.html. Projekt robiony na zamówienie natomiast musimy stworzyć razem z architektem. Możemy wówczas przekazać mu nasze uwagi i sprecyzować dokładnie jak dom ma wyglądać. Warto jednak wspomnieć, że projekty na zamówienie są często droższe od tych gotowych. Wybór oczywiście należy do nas samych. Jeśli chcemy mieć dom ładny i tani w budowie szukanie gotowych projektów może nie być tak szybkie i jednoznaczne, aczkolwiek możemy przeglądać na raz wiele ofert. Architekt natomiast może nam doradzić parę kwestii związanych z ograniczeniem kosztów budowy.
64 komentarze
Jeszcze niedawno marzyłam o budowie domu, jednak zdecydowaliśmy się na zakup już gotowego do remontu
OdpowiedzUsuńto też wyjście :)
UsuńSzczerze to zdaje mi sie że nie da sie zbudować taniego domu
OdpowiedzUsuńda się, oglądam dużo filmików na ten temat na YT. u nas są też całe osiedla z działką i domkiem za ok 250 tys. od dewelopera.
UsuńDla mnie pojęcie "taniego" domu nie istnieje :-)
OdpowiedzUsuńRaczej nie ma czegoś takiego jak budowa taniego domu, bo czy to dom z gotowych elementów czy murowany to koszta i tak są ogromne.
OdpowiedzUsuńto chyba zależy co uważamy za ogromny koszt. Ja myślę, że jednak można mieć ładny i tani domek
UsuńMieszkam w domu z rodzicami ale gdybym miała budować swój dom to bez wahania skorzystałabym z pomocy projektanta i gotowego projektu
OdpowiedzUsuńMój znajomy wybudował dom dość tanio. Jednak każdy ma inną definicję słowo "tanio" - jednej osobie będzie to kwota 200 tys. a innej 500, więc różnie z tym bywa. Mam w planie budowę domu z mężem, jednak nie w ciągu najbliższych 5 lat.
OdpowiedzUsuńteż uważam, że wszystko zależy od definicji . dom do 300tys jest dla mnie bardzo tani
UsuńMoja znajoma skorzystała z budowy taniego domu, czy tak do końca było nie wiem. Ja na szczęście nie mam tego problemu, ale gdybym budowała nowy dom na pewno bym skorzystała z pomocy i doradztwa.
OdpowiedzUsuńja też , póki co mam mieszkanko
UsuńMy jesteśmy na etapie szukania projektu... I każdy dom ma swoją cenę... Chyba nie ma tanich domów...
OdpowiedzUsuńOj budowa wlasnego domu to nie lada wyzwanie ;)
OdpowiedzUsuńnie ma dla mnie taniego domu, nawet mały malutki to i tak skarbonka bez dna
OdpowiedzUsuńja mam inne odczucia.
UsuńZgadzam się wyżej z dziewczynami, każdy dom, czy to mały, duży, drewniany, murowany plus wykończenie daje nam ogromną kwotę. Mnie się marzy domek drewniany ;)
OdpowiedzUsuńmnie też się marzy taki domek ale na sezon np.w bieszczadach czy nad jeziorem :)
Usuńmy chcemy budować domek, podeślę post Narzeczonemu:)
OdpowiedzUsuńna pewno będzie super przytulny :)
UsuńDobrze wiem jak wygląda budowanie domu, a utrzymanie to kolejna historia ;P nie ma dla mnie tanio. Jest tanio, ale dziadostwo jestem budowlańcem trochę w branży siedziałam i już nie chcę, wiem jak budownictwie...
OdpowiedzUsuńrozumiem, pamiętam, że jesteś inżynierem :)
UsuńBudowa domu to dosyć potężny wydatek finansowy. Warto dobrze przeglądać projekty, bo można naprawdę sporo zaoszczędzić na chociazby kształcie dachu lub samej bryle. Wszystkie "udziwnienia" w konstrukcji niosą za sobą spore koszte i nie zawsze są praktyczne i warte swojej ceny.
OdpowiedzUsuńmasz rację, prostota wychodzi najtaniej także przy eksploatacji
UsuńBardzo fajny post. Ja raczej nie bede się budować sądzę że naszczescie.
OdpowiedzUsuńBudowa zawsze niesie ze sobą spore koszty, choć kiedyś w przyszłości chciałabym :)
OdpowiedzUsuńja też :)
Usuńprzydatny post, ja szukam domu taniego w budowie :)
OdpowiedzUsuńBudowa domu niestety tania nie jest, jednak tak jak piszesz warto pomyśleć o rozwiązaniach energooszczędnych oraz izolacji domu, dzięki tym rozwiązaniom w przyszłości nieco kasy nam się zwróci, a nawet można zaoszczędzić spore kwoty na późniejszych rachunkach jeżeli chodzi o prąd czy gaz :)
OdpowiedzUsuńdobrą izolacją można zmniejszyć chociażby rachunki za ciepło w domu
UsuńBudowa własnego domu to dość spore i poważne przedsięwzięcie. Warto zwrócić się o pomóc do specjalisty, gdyż jeżeli nigdy nie mielismy styczności z tego typu projektem możemy zostać oszukani, bądź wprowadzeni w błąd. Warto także trzymać rękę na pulsie i wszystkiego pilnować. Wtedy zdecydowanie unikniemy zbędnych wydatków.
OdpowiedzUsuńmasz rację.
Usuńbudowa domu to niezwykle koszty, sama w tym momencie nie zdecydowałabym się na budowę od podstaw
OdpowiedzUsuńDom to świetna sprawa, ale liczba wydatków i spraw do załatwienia jest wręcz nieograniczona! Jednak byłabym bardzo zadowolona gdyby kiedyś było dane mi mieszkać w swoim domu🙂
OdpowiedzUsuńja też byłabym szczęśliwa :)
UsuńWłasny dom, to moje marzenie od dawna i mam nadzieję, że niebawem doczekam się jego spełnienia :) A kiedy już przyjdzie do realizacji, będę mieć w pamięci Twoje rady ;)
OdpowiedzUsuńcieszę się, że mogłam pomóc :)
UsuńPrzydatny post :D Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńwy-stardoll.blogspot.com
Mnie nie jara własny dom, wolałabym duże mieszkanie w ekskluzywnej okolicy.
OdpowiedzUsuńrozumiem,ja jestem ze wsi więc jednak kontakt z przyrodą jest dla mnie najważniejszy
UsuńMam nadzieję że nie będę musiała nigdy budować domu. Dla mnie to straszny koszt . Wolałabym już kupić mieszkanie.
OdpowiedzUsuńja wolałabym mieć dom, mam dużą działkę na której nic jeszcze nie ma ale teraz zdecydowałam się na mieszkanie
UsuńBudowa domu jak dla mnie to ogromny wydatek. Kwestia kto jakim budżetem dysponuje. Uważam, że zaangażowanie w sam projekt jest wymagające i każdego szczegółu trzeba dopilnować. To studnia bez dna. Ale opłaca się.
OdpowiedzUsuńJa jestem z tych osób, które zdecydowanie bardziej wolą mieszkać w bloku, z sąsiadami za ścianą ( wiem, że to może dziwne ).
OdpowiedzUsuńdla mnie to faktycznie trochę dziwne ale i wygodne
UsuńJa jestem po budowie domu i wiem że oszczędność na materiałach nie popłaca. To jest tylko i wyłącznie pozorna oszczędność
OdpowiedzUsuńmoże masz rację.
UsuńPodeślę ten wpis mamie ;) Jedyny dom w jakim mieszkałam, był ten rodzinny. Potem przeniosłam się do miasta ;)
OdpowiedzUsuńja też mam dom rodzinny , a przenoszę się póki co do mieszkania
UsuńZ tym "tanim " trzeba uważać. Dom ma być na lata , a jeśli użyjemy tanich materiałów itd to z czasem okaze się że przez poprawki trzeba wydać 2x tyle.
OdpowiedzUsuńAkurat jestem w tym temacie. Projekt mamy już kupiony lecz pół roku spekulowaliśmy nad nim jaki ma być, ciągle zmienialiśmy projekt analizując koszty i jego powierzchnię i funkcjonalność. Nie może to być taki szybki strzał jednak to wybór na całe życie.
OdpowiedzUsuńWydaje mi się, że im prostszy dom tym mniej wydatków związanych z jego budową poniesiemy :)
OdpowiedzUsuńtak w istocie jest
UsuńMy mamy juz projekty swojego wymarzonego domu :) teraz tylko uzbierac fundusze :D
OdpowiedzUsuńmój wymarzony na pewno nie będzie tanie. powodzenia
UsuńSzukałam dość długo domu taniego w budowie, w ostateczności jednak stanie chyba na mieszkaniu ;)
OdpowiedzUsuńMy mamy za sobą budowę domu, wiele rzeczy byśmy jednak zmienili, łącznie z wyborem samego projektu domu. Jak to mówią „Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie." - To powiedzenie jest bardzo prawdziwe. ;) Ale niestety zazwyczaj środki nie pozwalają na budowę kolejnego domu i poprzestajemy na tym pierwszym.
OdpowiedzUsuńMy z narzeczonym marzymy i mamy nadzieję, że będziemy mieli kiedyś dom. Ale jesteśmy świadomi, że budowa i utrzymanie domu to niemała inwestycja. :)
OdpowiedzUsuńmy mamy niemal stuletni dom. ciagłe remoenty!!!
OdpowiedzUsuńJa sądzę, że nie warto oszczędzać na budowie domu :) Lepiej zapłacić więcej, a mieć pewność co do jakości materiałów itp.
OdpowiedzUsuńStoimy właśnie przed rozpoczęciem budowy domu. Marzeń jest wiele, ale jak każdy chcemy zrobić to tak jak widzimy to w wyobraźni, ale by nie widać milionów i po dłuższym zastanowieniu doszłam z mężem do wniosku, że nie ma co oszczędzać na materiałach, ale śmiało możemy zaoszczędzić na robociznie. Wiele spraw możemy zrobić samodzielnie bez ekipy obniżając przy tym cenę domu.
OdpowiedzUsuńTak, dzisiaj domy energooszczędne cieszą ogromnym zainteresowaniem, ale nie ma nic w tym dziwnego... Wręcz powiedziałbym, że trzeba być ekologicznym, żyć zgodnie z naturą. Druga stroną ekologiczną wiążę się też z oszczędnością.
OdpowiedzUsuńMy nie chcieliśmy wydawać dużo na budowę, ponieważ mieliśmy ograniczony budżet. Teraz ceny za materiały poszły mocno w górę, dlatego interesowały nas wyłącznie projekty domów tanich w budowie. Udało nam się taki znaleźć, a także ekipę, która rozpocznie prace już wiosną 2022r. Nie mogę się doczekać realizacji, ale na to trzeba trochę poczekać :)
OdpowiedzUsuńMy mieliśmy dość tani projekt i budowa też nie była bardzo droga. W porównaniu do tego, co teraz dzieje się na rynku to nam udało się za nieduże pieniądze wybudować dom. Teraz trochę pozmienialiśmy w nim, np. na https://salgat.pl/oferta/szklane-sciany-przesuwne znaleźliśmy kontakt do firmy, która zajmuje się montowaniem szklanych ścian przesuwnych chciałam mieć takie w ogrodzie zimowym. Wyszło super. Mała modyfikacja, a dom nabrał innego charakteru.
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.