Zachowania, które mogą zranić
Odkąd korzystam z pomocy psychologa a niedługo minie rok bardzo interesuję się tą dziedziną nauki. Moja biblioteczka powiększyła się niemal wyłącznie o książki z dziedziny psychologii, motywacji, uważności. Śmiało mogę stwierdzić, że dzięki pracy nad sobą teraz jestem innym człowiekiem niż byłam wspomniany rok temu. Tyle samo daje mi terapia co samodzielna praca z odpowiednią literaturą. Gdybym jednak nie umówiła się na pierwsze spotkanie całej reszty by nie było. Dziś pragnę opowiedzieć o jednej z moich ulubionych książek czyli Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko Bohdan T. Woronowicza, którą otrzymałam od wydawnictwa Media Rodzina.
Czasy, w których żyjemy są niezwykle trudne. Nigdy wcześniej nie było momentu w dziejach, w którym tak łatwo było zdobyć schronienie oraz pożywienie. Teraz stajemy przed zupełnie innymi wyzwaniami niż nasi dziadkowie. Jesteśmy bombardowani nowymi trendami, wymaganiami. Bierzemy udział w wyścigu szczurów w pracy a także staramy się jak najlepiej wyglądać. Zwracamy uwagę na to co jemy i katujemy się ćwiczeniami na siłowni. Wszystko to jest dobre dopóki nie przekroczymy pewnej granicy. O problemach, które się wtedy zaczynają właśnie jest ta książka. Jednym z moich niezdrowych nawyków jest nadmierne korzystanie ze smartfona. Komputer niemal przestał być mi potrzebny. Teraz wszystko można załatwić z poziomu telefonu. Jest bardzo przydatny bo znajdują się w nim aplikacje, które na co dzień ułatwiają mi życie ale także pochłania czas. Ciągłe przeglądanie socjal mediów może uzależniać. Wszystko może uzależnić. Autor słusznie stwierdza, że z "ery nerwic i depresji" przeszliśmy obecnie do "ery uzależnień". Definicja uzależnienia, która pojawiła się w książce to "powtarzające się zachowanie prowadzące do powstania znacznej krzywdy lub wystąpienia niepokoju. Zachowanie nie jest w pełni kontrolowane przez osobę uzależnioną i utrzymuje się przez dłuższy czas. Szkody lub cierpienia upośledzają jej funkcjonowanie. Te zdania idealnie obrazują mój stosunek do słodyczy. Jest to uzależnienie a świadomość problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.
Miałam cudowne dzieciństwo, w którym próżno było szukać internetu, komórek i innych nowoczesnych uprzędzeń. Czas z rówieśnikami spędzaliśmy na rozmowach, zabawie na świeżym powietrzu lub grając w planszówki. Myślę, że moje pokolenie było ostatnim takim. współczuję obecnej młodzieży i dzieciom, dla których cała ta technologia jest naturalna. Pamiętajmy także, że wszystko jest kwestią wychowania.
Autor wyczerpująco opisuje takie zaburzenia korzystania z internetu i telefonu komórkowego, jak zidentyfikować problem, jak sobie z nim poradzić. Dużo miejsca poświęca pracoholizmowi, kompulsywnym zachowaniom seksualnym, kompulsywnym zakupom, uzależnieniom od ćwiczeń fizycznych, zaburzeniom odżywiania oraz innym zachowaniom, które mogą uzależniać jak kłamstwo, kradzież, sekty, zadłużanie się, współuzależnienie.
Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko Bohdan T. Woronowicza, jest książką absolutnie fantastyczną, otwierającą oczy na różne problemy i pomagającą sobie z nimi radzić. Polecam każdej osobie, która tak jak ja interesuje sie psychologią lub ma zaburzenia. Myślę, że niemal każdy z nas jest od czegoś uzależniony.
23 komentarze
Średnio interesują się psychologią, ale tak książka bardzo mnie zaciekawiła i koniecznie będę musiała do niej zajrzeć.
OdpowiedzUsuńja nawet bardzo interesuję się psychologią bo praca nad sobą daje niesamowite efekty
UsuńJa ciągle widzę jak młodzież obecnie tylko patrzy w smartfony. Co do uzależnienia od jedzenia słodyczy to sama niestety mam to z dzieciństwa.
OdpowiedzUsuńracja, u mnie też się to wzięło z dzieciństwa.
UsuńWłaśnie też miałam okazję ją przeczytać, bardzo dogłębne zbadanie tematu i napisane bardzo przystępnym językiem.
OdpowiedzUsuńsuper, że ją czytałaś, niebawem na moim blogu pojawi się więcej książek w tym stylu
UsuńChętnie przeczytam
OdpowiedzUsuńTak, jak wspomniałaś, to idealna pozycja dla osób, które borykają się z różnymi problemami. Takie książki mogą sporo rozjaśnić.
OdpowiedzUsuńto prawda, jednak każdemu polecam, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że mamy problem dopóki o nim nie poczytamy
UsuńO tej książce nie słyszałam. Po twojej recenzji wydaje się być interesująca. Obecnie łatwo przedobrzyć.
OdpowiedzUsuńjest bardzo ciekawa, teraz pożyczyłam ją mamie. polecamy
Usuńbardzo ciekawa ksiazka
OdpowiedzUsuńw ogóle wydaje mi sie że ludzie teraz stają się coraz bardziej źli :/
OdpowiedzUsuńjak patrze wstecz to myśle, że kiedyś było lepeij mniej zadrości przed wszystkim
masz sporo racji, myślę, że mamy co raz więcej problemów z sobą i to przekłada się na relacje z innymi
UsuńMyślę, że to książka, którą każdy powinien przeczytać, bo chyba nie ma człowieka, który z czymś się nie zmaga. Ja ją chętnie przeczytam.
OdpowiedzUsuńżyjemy w takim pędzie, że czsto nie słyszymy swoich myśli i nie widzimy problemów, które się nawarstwiają.
Usuńnie sądziłam że uzależnienie od internetu czy telefonu może prowadzić do tak wielu negatywnych zachowań :-( zdecydowanie moja dzieciństwo było lepsze bez takiej ilości technologicznych zabawek
OdpowiedzUsuńja też swoje dzieciństwo bez technologii wspominam rewelacyjnie
UsuńSpodobałaby mi się ta książka, lubię czasem sięgnąć po takie naukowe propozycję, a tym bardziej jeśli mogpby mieć wpływ na moje życie
OdpowiedzUsuńna moje takie książki mają wpływ, lepiej rozumiem samą siebie i innych
UsuńMyślę, że to jest książka, którą warto przeczytać. Osobiście rzadko sięgam po takie pozycje, ale ta mnie zainteresowała.
OdpowiedzUsuńja cały czas czytam książki, które pomagają mi zrozumieć siebie i innych
UsuńMyślę, że zbyt mało poświęcamy czasu sobie i takim lekturom...
OdpowiedzUsuńDziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.